Radiožurnál

by Český rozhlas · · · · 12 subscribers

Všude tam, kde se něco děje. Rozhovory, osobnosti, společnost.

Ústavní soud zrušil zdanění církevních náhrad. To v parlamentu prosadila KSČM spolu s hnutím ANO, ČSSD a SPD. Podle Ústavního soudu ale příslušná novela odporuje základním principům demokratického právního státu. Znamená rozhodnutí definitivní tečku za debatami o církevních restitucích?

more...


Tags: news & politics

Older Episodes

Kam by se měla vydat Maruška, kterou poslala macecha v zimě pro jahody? Rozhodně na jih Španělska. Tamní jahodové plantáže vyprodukují ročně stovky tisíc tun oblíbených červených plodů. A právě v syté barvě spočívá jejich největší problém, prozrazuje majitel jedné z farem.
Téměř 80 tisíc sazenic více než deseti druhů stromů na hřebeni Ještědu vysadila liberecká ekologická společnost Čmelák. Díky druhové pestrosti je nový les odolnější vůči suchu a teplu než smrkové monokultury. „Naším cílem je, aby náš les vidělo co nejvíc lidí,“ zdůrazňuje Jiří Antl ze Společnosti přátel přírody Čmelák. Ta ...
Ve skutečnosti bychom měli slyšet i pohyb krevních elementů ve vlásečnicích vnitřního ucha, přibližuje netušené schopnosti lidského sluchu neurofyziolog Josef Syka. Častěji ale řeší sluch poškozený. Zneklidnění a únavu přináší už pouhý akustický smog, zdůrazňuje. Vystavování se nadměrnému hluku se ale může na zdraví podepsat i mnohem zásadněji. Třeba tinnitus ...
Český rozhlas ve spolupráci s výzkumníky vytvořil aplikaci „Jak trestáme“ o typech a výši trestů, které uděluje česká justice. Dostupná je na serveru iRozhlas.cz. Je unikátní svojí jednoduchostí i možností provázat výsledek s charakteristikami a trestní minulostí odsouzeného, vyzdvihuje autor aplikace Jakub Drápal z Univerzity Karlovy.
Památník ticha. Tak se jmenuje projekt revitalizace nádraží Bubny v moderní prostor pro veřejný dialog o dědictví minulosti jako stigmatu dneška. Zanedlouho, ve výroční den prvního židovského transportu z Prahy, se bude znovu konat veřejný happening Bubnování pro Bubny. I o tom mluvil moderátor Vladimír Kroc s organizátorem akce Pavlem ...
Vláda dala zelenou novele zákona o svobodném přístupu k informacím. Situace na severu Sýrie. Jak vzpomínají na Vlastu Chramostovou a jejího manžela na Českolipsku?
Na 40 procent české populace patří podle sociologů do dvou nejnižších společenských tříd. Jsou to lidé, kteří mají podprůměrné příjmy, hrozí jim ztráta zaměstnání, problémy s bydlením a exekuce. Kdo jsou členové ohrožené třídy? Dá se něco dělat s počtem exekucí? A jak pomoci lidem při ztrátě zaměstnání? Svých hostů ...
Tento týden se na Radiožurnálu věnujeme lesům. Zajímá nás například, co o lesích vědí běžní lidé nebo co se o nich učí ve školách. Lesní vzdělávání mají na starost takzvaní lesní pedagogové. Ti žákům přímo v terénu představují třeba zvířata, která v lesích žijí.
Jak se ministři zahraničí Evropské unie postaví ke konfliktu na turecko–syrských hranicích. Reakce Katalánska na mnoholeté tresty pro bývalou katalánskou vládu za nezákonné referendum v roce 2017. Co znamená další rozsudek týkající se výroku prezidenta Zemana o Ferdinandu Peroutkovi pro jeho vnučku.
Rukodělných dovedností si v Japonsku považují, ať už se týkají keramiky, laku, bambusu, papíru, hedvábí, nebo jiných materiálů. Reportérka Marie Machytková navštívila otevřenou dílnu skupinky Japonců, kteří se věnují práci se dřevem. A každý tak trochu po svém. Ať už ale vyrábějí zdánlivě obyčejné jídelní hůlky, nebo složitý a umělecky ...
Po fotbale, hokeji, tenise a basketbalu si mohli nevidomí a slabozrací fanoušci užít i atmosféru na Velké pardubické, a to díky projektu Nevidomý fanoušek od Nadačního fondu Českého rozhlasu Světluška. Dostali sluchátka se speciálním komentářem, který je provedl celým dostihovým odpolednem.
Tatra kolem světa byla expedice posádky československých občanů, kteří v letech 1987 až 1990 Tatrou projeli 67 států. Právě na ně navazují iniciátoři akce Tatra kolem světa 2 Marek Havlíček s Petrem Holečkem. Dobrodruzi auto teprve sestavují a jeho odolnost zkouší na polní cestě. „Tenkrát to v lidech rozdmýchalo touhu ...
Potřebujete k tomu jen pár věcí a výsledek předčí očekávání, přesvědčuje odborník na gastronomii a propagátor bezobalového hospodaření Pavel Maurer.
Jen dva koně vstoupili v posledních desetiletíchmezi české dostihové legendy – Železník a Peruán. Věděl jsem, že je to výjimečný kůň. Měl znamenitou povahu, byl to miláček – i vůči lidem i ve stádu, vzpomíná na Peruána Václav Bruna. Od jeho posledního vítězství uplynulo 19 let. Od té doby se ...
Slovinsko má sice jen 47 kilometrů pobřeží, ale dají se na něm najít unikátní zákoutí. U hranic s Chorvatskem jsou solné pánve, kde se sůl z mořské vody těží už 12 století.
Věděli jste, že řada českých žen má za muže tuniské tělocvikáře? V 70. a v 80. letech totiž jezdili Tunisané tělesnou výchovu studovat do Československa.
Některé druhy mšic přinášejí užitek jak zvířatům, tak lidem. Tyto nenápadné mušky totiž produkují medovici, která tvoří důležitou složku potravy mravenců nebo ptáků. A je také zdrojem pro produkci lesního medu. Na Prachaticku natáčela Jitka Cibulová Vokatá.
Rozhovor Štěpána Pokorného se sportovním redaktorem Jiřím Kalembou, šéfeditorem sportovní redakce České televize, o Mistrovství světa v basketbalu, které se konalo letos v Číně a přineslo do Česka doslova basketbalovou horečku.
Výročí smrti Evy Davidové. Básník Jan Horváth Döme přeložil do romštiny vzpomínkovou knihu Emila Ščuky. Jak se žije českým Romům v Kanadě? Představení zpěváka Jaroslava Parčiho. Rozhovor s Lukášem Kotlárem. Moderuje Rena Horvátová.