Český rozhlas - Věda

by Český rozhlas · · · · 12 subscribers

Pro fanoušky vědeckých objevů a technických zajímavostí.

Červený obr v souhvězdí Velryby, který v pravidelném cyklu mizí a zase se objevuje, má nenasytného bílého trpasličího průvodce a navíc dlouhatánský ohon z plynů. Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.

more...


Tags: science

Older Episodes

Královny u sociálního hmyzu jsou matkami veškerého potomstva kolonie. Žijí proto mnohem déle než dělnice. Vědci na konkrétním druhu mravence doložili, že jejich délka dožití souvisí s hladinou inzulínu. Studie o tom vyšla v prestižním časopise Science.
Poslechněte si:01:20 Co dělají viry v našich střevech?12:00 První český parovůz18:16 Sonda se záměrně srazí s planetkou29:07 Za zkamenělinami do kostelů39:58 Vraždy ve jménu anatomieHovoří bioložka Helena Tlaskalová- Hogenová, paleontolog Štěpán Rak nebo astronom Petr Pravec. Rubriku Stalo se tento den připravil Ing. František Houdek. Z knihy Zločiny ve jménu …
Putování Jantarovou stezkou, 3. část (4:32) – Historické souvislosti: Jak si Panenská královna zakouřila (20:45) – Tzv. alokojení u savců, především u žiraf (25:55)
Máte doma po ruce baterku nebo alespoň svíčku a krabičku sirek? A na cestu po D1 si s sebou do auta přihodíte balení vody nebo spacák? V tom případě se můžete zařadit mezi takzvané soft-preppery, kteří se s rozvahou snaží připravit na krize nejrůznějšího charakteru. O tom jak se může …
00:00 témata magazínu;00:38 cesta gorily Duni do pražské zoo;04:46 chovatel primátů o aklimatizaci gorily Duni;08:25 manželé Hadravovi přibližují dějiny astronomie;12:43 obrovské astronomické dalekohledy v Andách;15:05 Tomáš Šebek o ambicích platformy Ministr zdraví
Alžběta Candia Muňoz. Jak ji inspiroval a v čem jí radil její dědeček, světově uznávaný dětský psycholog Zdeněk Matějček, od jehož narození letos uplynulo 100 let? Moderuje Renata Kropáčková.
Mezinárodní tým vědců popsal, jak naše tělo v interiérech budov nejen vytváří, ale také odbourává chemické látky. Pomáhá mu s tím ozón. Článek o tom vyšel v odborném časopise Science.
Poslechněte si:01:20 Bude lesních požárů přibývat?08:56 Jak byly objeveny bakterie?14:02 Za zkamenělinami na hřbitovy28:19 Odkud pochází první psi?37:50 Krádeže těl pro anatomiiHovoří meteorolog Martin Novák, paleontolog Štěpán Rak nebo biolog Jaroslav Petr. Rubriku Stalo se tento den připravil Ing. František Houdek. Z knihy Zločiny ve jménu vědy čte Václav Jílek.
Fotografický experimentátor Karel Gottstein v ústeckém muzeu (4:26) – Mléčná dráha versus galaxie v Andromedě (16:46) – Putování Jantarovou stezkou, 2. část (21:18)
„Lidé nejsou poprvé na světě, všechno už v minulosti zažili a vždy byli nuceni se s danou situací popasovat,“ tvrdí historik a etnolog Martin Šimša. Jak tedy naši předci zvládali přežít dlouhé a kruté zimy bez moderních vymožeností a zemního plynu?
Jak je na tom Česko s korupcí, zkoumá tým Kristýny Bašné ze Sociologického ústavu Akademie věd ČR. „Korupce je téma hodně praktické, ale špatně se vědecky zkoumá, protože reálně nemůžete korupci měřit. Nikdo vám neřekne přesná čísla, kolik je v Česku korupčních incidentů,“ uvádí ve Studiu Leonardo badatelka.
Vědci popsali zatím nejstaršího známého dinosaura z Afriky. Žil před 230 miliony let v druhohorách, v období pozdního triasu. Měl dlouhý krk a byl poměrně malý. Vážil něco mezi 9-30 kg. Studie o něm vyšla v prestižním časopise Nature.
00:00 témata magazínu00:30 oční lasery04:15 rozhovor s Pavlem Stodůlkou09:30 Bělověžský prales14:05 technologie Wetland16:40 epidurální míšní stimulace
00:00 témata magazínu00:30 robotický pomocník pro sadaře04:00 Rozhovor s Luborem Zeleným08:30 laser na kolejích12:00 autonomní minibus15:00 spánková laboratoř
Poslechněte si:01:09 Vzpomínky zakladatele Meteoru Josefa Kleibla24:38 První nákladní auto na dieselový pohon30:02 Budeme na hodinách ubírat sekundu?39:24 Biolog pod vlajkou se zkříženými hnáty 2/2Hovoří zakladatel Meteoru Josef Kleibl a astrofyzik Petr Kulhánek. Rubriku Stalo se tento den připravil Ing. František Houdek. Z knihy Zločiny ve jménu vědy čte Václav …
V sobotu 3. září 2022 odešel Josef Kleibl. Absolvent Filosofické fakulty a velký popularizátor vědy dal v roce 1962 podnět ke vzniku pořadu Meteor, který řídil a později 28 let naplňoval. V rámci Meteoru inicioval například také populární samostatnou řadu Hlas pro tento den a spolu s Rudolfem Čechurou sepsal …
Ohrožená příroda Madagaskaru (4:19) – Největší poklad na mořském dně (20:43) – Knihovnička: Knihkupec z Florencie (25:00) – Putování Jantarovou stezkou, 1. část (28:52)
Americká NASA i Evropská vesmírná agentura se vrací na Měsíc. K tomu by měl sloužit program Artemis. Co o něm zatím víme, přibližuje v Leonardu Plus popularizátor kosmonautiky a šéfredaktor serveru Kosmonautix.cz Dušan Majer.
Jak se řídí firma, která získala ekologického Oscara a říká se o ní, že dovedla snahu o ekologické zemědělství a minimalizaci dopadů své činnosti na životní prostředí téměř k dokonalosti? V pořadu Studio Leonardo to prozradí ředitel společnosti Sonnentor Josef Dvořáček.